top of page

יפן


יפן שייכת לסיפור אחר. עולם של ניגודים וקצוות, ואסתטיקה ללא גבולות. יפן לאורך השנים בהן יצא לי לבקר בה, טיפחה מעטה נגיש יותר לתייר המערבי של שפה ושילוט, אך שמרה על התמהיל המיוחד של להיות מחד בקדמת הטכנולוגיה לצד שמירה על עולם מסורתי של תרבות בת אלפי שנים. לביקור ביפן מתלווה תמיד אווירה של קסם ומסתורין.

ביפן הייתי עוד באמצע שנות ה 80 עם רוני, במסגרת ה"טיול הגדול". במשך כחודש, נסענו בטרמפים, ישנו באוהל בפארקים ואפילו מכרנו קצת תמונות.

יפן כבר אז כבשה אותי בקיסמה. בהמשך הדרך הגעתי ליפן עוד מספר פעמים במסגרת העבודה וכן עם בתי שירה, בטיול מכונן כשהיתה היא בטיול הגדול.

ביקור ביפן תמיד ריגש אותי, תמיד השאיר עלי את חותמו.

יפן היא אחרת. היא משלבת בתוכה אלמנטים מהרבה תרבויות, אבל התוצר הסופי מיוחד רק לה. יפן היא גן עדן לאוהבי אומנות ואסתטיקה, יש בה גנים מרהיבים, מקדשים פעילים המגיעים אליהם אלפי מאמינים, לצד תעשייה מפוארת וקונצרנים עם המותגים הכי מפורסמים בעולם. היפנים בדרך כלל מאוד בישנים וסגורים, אולם ייצאו מגדרם על מנת לעזור למי שפונה אליהם. הם מאוד דייקנים, ממושמעים ומנומסים, מקפידים מאוד לא להפריע לסביבה ונראים בלחץ תמידי בתוך מרוץ החיים. יפן הינה בעצם מדינת איים באסיה בצפון-מערב האוקיינוס השקט, המתפרסים כמו רצועה צרה מדרום לצפון. רוב אוכלוסיותיה מרוכזת בשמונה איים, שהגדול והמרכזי הוא הונשו והוא גם היעד העיקרי בדרך כלל לטיול ראשון ביפן. במידה והתקציב והזמן מאפשרים, ניתן לשלב גיחה לאי הצפוני, השני בגודלו, הוקידו.


דצמבר 2015


כסף - ליפן יש מטבע חזק מאוד שנקרא יין. יש תנודתיות מסוימת של היין מול הדולר שמשפיעה על עלות הטיול. למרות שיפן מאוד טכנולוגית ומודרנית, יש בה מידה רבה של סגירות המשפיעה גם על התייר. למשל כספומטים, לא בכולם ניתן למשוך כסף עם כרטיס אשראי בינלאומי. זה לא מאוד בעייתי, אבל צריך לתכנן את הצעדים ולהוציא כסף מראש. בכל חנויות Seven Eleven אפשר למשוך כסף עם כרטיס אשראי בינ"ל ובדרך כלל הן פתוחות 24 שעות. במסעדות וחנויות ניתן בדרך כלל לשלם בכרטיס אשראי בינלאומי, אבל יש מקומות שניתן לשלם רק במזומן.לינה - יש מבחר אדיר של מלונות ומאוד קל דרך האפליקציות למיניהן למצוא ולהתמצא. יש פערים גדלים במחיר בין העונות השונות. לרוב מלונות ברמה של 3 כוכבים הם טובים ונקיים מאוד, יש בהם מכונות כביסה, מכונות שתיה אוטומטיות וכל מה שצריך בשביל להעביר לילה בנעימים. ארוחות הבוקר מותאמות הרבה פעמים למטייל הסיני וכך גם טעמן...במלונות רבים יש אפשרות לשלם רק על הלינה ולאכול מחוץ למלון. לנו יצא לטייל בדצמבר שזה off- season, והתפנקנו בהירושימה במלון שרתון במחיר סביר מאוד כולל ארוחת בוקר כפית כפי שאנחנו מכירים ואוהבים. כאשר בוחרים מלון חשוב לשים לב למיקום מרכזי בקרבת צירים של תחבורה ציבורית.אוכל - האוכל הוא חלק בלתי נפרד מהחוויה היפנית. הכל טעים והכל אסתטי כולל המנות האחרונות. מאוד נגיש ומאוד קל להבין מה האפשרויות (הם נוהגים להגיש תפריט מצולם או/ו לשים מנות לדוגמא). אם תזמינו סושי, אין סיכוי "שתיפלו". המגוון די קבוע ומצומצם אבל תמיד טעים תמיד טרי, ובהרבה מסעדות מכינים על פי הזמנה בדלפק, שזה מחזה מרתק. בשווקים הרבים בהם היינו, ניתן להתנסות בכל מיני דברים מיוחדים ובכלל יפן זאת חגיגה קולינרית.בטיחות וביטחון - יפן משרה תחושה חזקה של ביטחון גם במובן הפיזי וגם בהיבט החומרי הכל ברור הכל ישר, אין סטיות ואין קומבינות. כאשר קופאית מחזירה עודף היא סופרת ביפנית את השטרות שהיא מחזירה. היא יודעת שאתה לא מבין יפנית, אבל תמשיך לעשות זאת לפי כל כללי הטקס... אם תשכח ארנק או חפץ אחר במקום ציבורי, הוא יישאר שם. הם לא ייקחו משהו שהוא לא שלהם.


תקשורת חשמל ושפה - יש אינטרנט ברמה גבוהה wifi זמין בכל מקום. ניתן לעשות חבילה מהארץ או לקנות סים מקומי. אם קונים סים ביפן, כדאי לעשות את תהליך האתחול לסים ליד המוכר שמכר לכם, כי כמו כל דבר ביפן, יש בזה מורכבות. החשמל ביפן הוא 110 וגם השקע ייחודי ליפן. בדרך כלל מספקים מתאמים במלונות, כדאי בכל מקרה להצטייד במתאם אוניברסלי ולהשלים על פי הצורך ביפן. למרות השיפור המשמעותי, היפנים עדיין מתקשים באנגלית. (תקשור בכתב יותר קל להם מאשר דיבור אבל עדיין הכל קשה..). במלונות בדרך כלל יבינו אתכם וידעו לעזור, ובכל מקרה, בעזרת הטלפונים החכמים אפשר היום לתרגם ולתקשר בכל שפה ועם כל אדם.


תחבורה - ניתן להתנייד ביפן בתחבורה ציבורית בקלות ובביטחון. במידה והטיול כולל מעבר בן ערים, רצוי להצטייד מבעוד מועד ב JR PASS המקנה נסיעה חופשית בשינקנסן (הרכבת המהירה). עלותו תלויה במשכו. אנחנו קנינו לשבעה ימים (250$ לפאס), כך ששימש אותנו עד שהגענו לטוקיו. הפאס לא זול, אולם מעבר לנוחות השימוש בו, הוא משתלם למי שמתכנן לנסוע לפחות שתי נסיעות בין עירוניות ארוכות. חשוב להדגיש שניתן לקנות אותו רק מחוץ ליפן ומפעילים אותו כאשר רוצים להתחיל להשתמש בו. הוא נמכר מחוץ לישראל, אבל אפשר להזמינו דרך סוכנים ישראליים. (יכול להיות שחל שינוי וניתן להזמינו גם ביפן, שווה לבדוק ובכל מקרה עדיף לעשות זאת לפני שיוצאים לטיול). על מנת להקל את הלוגיסטיקה במעבר בין ערים, ניתן להשתמש בשירות הנקרא Takuhaibin אותו ניתן להזמין דרך המלון בו אתם נמצאים והוא מאפשר לשלוח את המזוודות מהמלון בו נמצאים למלון בו נלון בלילה ללא הצורך להיגרר עם המזוודות לתחנת הרכבת וברכבת המהירה עצמה שלא ממש נוחה בהיבט הזה. למקרים בהם תהיו עם הציוד ותרצו לעשות גיחה קצרה, ניתן בכל תחנת רכבת להשאיר את הציוד בלוקרים תמורת תשלום סביר. ההתנידות בתוך הערים קלה ונוחה עם אוטובוס ורכבת תחתית, עלית או חשמלית, הכל משולט ונוח. על מנת להתגבר על קשיי השפה, כדאי תמיד לצלם את התחנה שאתם יוצאים ממנה, כך שתדעו בסוף היום לאן לחזור. ביפן יש הרבה מחשבה על נוחות וקלות המשתמש, כך שתחנות האוטובוס ברחוב מצוידות בתנורי חימום לטובת הממתינים בהן בימים הקרים.

קניות - יפן מציעה מגוון עשיר, מיוחד ואיכותי של קניות. בגדים, נעליים אומנות מכשרי חשמל ומזכרות. הכל מעוצב בטוב טעם וייחודי. ניתן לראות בתי כלבו עם קומה שלמה לפי נושא, וכמובן חנות בגדי ההלבשה יוניקלו שהביאה לעולם את מעילי הפוך הקלים, והפכה לרשת האופנה שהיא מותג בינלאומי וסניפיה פזורים בכל יפן במרכזי הערים. בחלק מבתי הכלבו ביפן יש אפשרות לקנות מראש עם דרכון ללא מע"מ ובחלקם ניתן להזדכות על המע"מ בקופה נפרדת מיד לאחר הקנייה.


עונות ומזג אוויר - באפריל פורח הדובדבן, המראה יפה ואביב בחוץ, יחד עם זאת הכל עמוס מאוד והמחירים בשיאם. מאי עד אוקטובר מזג אוויר מעולה ופחות עמוס וגם נובמבר- דצמבר עדיין הקור נסבל והמחירים נמוכים יותר באופן משמעותי. ינואר פברואר קר יותר עם שלג לעיתים, אפשרי לטייל אבל דורש התאמות בלבוש.


משך הטיול ומסלול - כמובן שהכל תלוי בתקציב, והזמן העומדים לרשותכם והעדפות אישיות. עשרה ימים עד שבועיים הינם משך סביר לטיול ביפן. יפן מחולקת לאיים, למטייל המגיע לראשונה, מומלץ להתמקד באי המרכזי – הונשו. במידה והתקציב והזמן מאפשרים, ניתן לשלב גיחה לאי הצפוני, השני בגודלו, הוקידו.

מסלול שעשינו באי המרכזי : אוסקה (שני לילות) - הירושימה (שני לילות) – טיול יום לאי מיאג'ימה וחזרה להירושימה - נסיעה לקיוטו ועצירה באוקיימה וקורשקי - קיוטו (שלושה לילות) - טוקיו (שני לילות).


מוזמנים להציץ לגלריה שלנוComments


הישארו מעודכנים

תודה רבה!

פוסטים אחרונים

אין עדיין תגים.
bottom of page